E-book vs książka papierowa

Książka elektroniczna ma już 10 lat, książka papierowa ma kilkaset lat więcej. I od lat kilku trwa dyskusja o wyższości jednej nad drugą, są zwolennicy jednej i drugiej. Przeróżne raporty donoszą o wzroście sprzedaży a to książki tradycyjnej a to elektronicznej. Brytyjska sieć księgarń Waterstones ostatnio donosi o spadku zainteresowania zarówno czytnikami jak i samymi e-bookami. W 2013 roku Brytyjczycy wydali 2,2 miliarda funtów na papierowe książki i jedynie 300 milionów funtów na e-booki. Minął szał zainteresowania nowinką, rynek już się najprawdopodobniej nasycił.

Z e-bookami wiążą się także problemy z ochroną prywatności. Electronic Frontier Foundation, amerykańska organizacja pozarządowa mająca na celu walkę o wolności obywatelskie, donosi, iż większość platform z e-bookami nie tylko zbiera i przechowuje podstawowe dane o użytkownikach, ale również inne, częstokroć zaskakujące informacje.
Google przechowuje na przykład ostatnie pięć stron każdej książki, którą przeczytasz, korzystając z usługi GoogleBooks. Amazon Kindle zbiera natomiast wszystkie adnotacje i podkreślenia. Podobnie czyni Barnes & Noble.

Pojawiły się też opinie, że mimo wszystko więcej korzystamy czytając książkę tradycyjną, mózg lepiej zapamiętuje i głębiej analizuje. Na dłużej zapamiętujemy treść, łatwiej ja odtwarzamy, bardziej się też z nią związujemy. Zaledwie 59 procent dzieci z przebadanych prawie 40 tys. uczniów w wieku od 8 do 16 lat, ma swoją swoją ulubioną , podczas gdy wśród czytających tradycyjne wydawnictwa ulubioną lekturę miało 77 proc. Dzieci mają też mniej radości z czytania e-booka. Wśród użytkowników czytników i tabletów przyjemność z lektury deklarowało 12 proc. maluchów, a wśród dzieci korzystających z papierowych książek czytanie sprawiało przyjemność aż 55 proc.

Jest jeszcze jeden argument na korzyść książki papierowej, czy z e-booków da się wyczarować takie wnętrza???

17-metrowy-regal-4

biblioteka-Gaimana-5-200x300

biblioteka-pryca-01-600x340

biblioteka-pryca-06-600x336

http://booklips.pl/newsy/najwieksza-brytyjska-siec-ksiegarn-twierdzi-ze-kindle-umiera-a-papierowe-ksiazki-wracaja-do-lask/

http://booklips.pl/newsy/papierowe-ksiazki-bezpieczniejsze-od-czytnikow-ebookow/

http://nauka.newsweek.pl/wyzszosc-ksiazki-papierowej-nad-e-bookiem-wady-e-bookow-newsweek-pl,artykuly,286327,1.html