Varia

O kontynuacji Millenium już kiedyś pisałam. Teraz znamy już więcej szczegółów:
Fabuła 500-stronicowej kontynuacji trylogii Stiega Larssona zaczyna się w trudnym dla Mikaela Blomkvista momencie. Czasopismo Millennium zmienia właściciela. Krytycy twierdzą, że czasy świetności dziennikarza bezpowrotnie przeminęły, a on sam rozważa zmianę zawodu. Tymczasem Lisbeth Salander nie może znaleźć sobie miejsca. Bierze udział w bezpodstawnym ataku hakerów i podejmuje ryzyko, jakiego zwykle starała się unikać.

Pewnej nocy Blomkvist odbiera telefon od profesora Fransa Baldera, czołowego eksperta w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, który powrócił właśnie z Doliny Krzemowej. Balder twierdzi, że jest w posiadaniu wstrząsających informacji na temat amerykańskich służb wywiadowczych. Przyznaje też, że ma kontakt z młodą genialną hackerką, która przypomina kogoś, kogo Blomkvist zna aż za dobrze.

Dziennikarz ma nadzieję, że oto udało mu się natrafić na sensacyjny materiał, jakiego on i Millennium tak bardzo potrzebują. Lisbeth Salander ma jednak swoje własne plany. Nadszedł czas, aby ich drogi ponownie się skrzyżowały.

W „Co nas nie zabije” obok dobrze nam znanych bohaterów pojawią się nowe postacie stworzone przez Lagercrantza: Ed the Ned, szef ochrony w NSA, i Gabrielle Grane, młoda Szwedka pracująca w służbach bezpieczeństwa.

Światowa premiera przypadnie na 27 sierpnia 2015 a autorem kontynuacji jest David Lagercrantz.
W Polsce „Co nas nie zabije” ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Źródło: http://booklips.pl/newsy/wiemy-juz-o-czym-bedzie-4-tom-millennium/

*************************************************************************************************************

Została już wręczona Literacka Nagroda Poetycka Silesius.

Za całokształt twórczości nagrodzono Jacka Podsiadło. Wyróżniono również Marcina Sendeckiego za „Przedmiar robót” (książka roku). Tytuł najlepszego debiutanta otrzymał Michał Książek za tomik „Nauka o ptakach”.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się we wrocławskim Teatrze Capitol. To już ósma edycja tego wydarzenia.

Zwycięzcy, oprócz statuetki Silesiusa zaprojektowanej przez Michała Staszczaka, otrzymali nagrody pieniężne – 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut. Nagrody wręczył prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz.

Źródło: http://xiegarnia.pl/aktualnosci/wreczono-silesiusy/

*************************************************************************************************************

Trwa Międzynarodowy Festiwal Kryminału.
Dzisiaj spotkanie w Kinie Nowe Horyzonty 16.30 wyczekiwany (bo zapowiedziany już przed rokiem!) pojedynek stulecia pod tytułem POJEDYNEK GRAFOMANÓW, w którym udział wezmą Mariusz Czubaj vs Zygmunt Miłoszewski.
Autorzy (ponoć planują wystąpić w koszulkach żonobijkach i z sumiastym wąsem, ale na to drugie chyba jednak nie ma co liczyć) będą obrzucać się najbardziej grafomańskimi kawałkami z prozy przeciwnika. Możecie się spodziewać „głębokich przemyśleń o świecie” obok działu „przemijanie” i „relacje damsko-męskie i sceny łóżkowe”.
Nie będzie dzisiaj za to spotkania z profilerem.

A o godz. 20:00 w Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, II piętro NAGRODA WIELKIEGO KALIBRU 2015
JURORZY KONTRA NOMINOWANI, czyli tym razem również Czytelnicy oraz Jurorzy:
Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, Marcin Sendecki, Grzegorz Sowula kontra Katarzyna Bonda (Pochłaniacz), Wojciech Chmielarz (Przejęcie), Mariusz Czubaj (Martwe popołudnie), Ryszard Ćwirlej (Błyskawiczna wypłata), Zygmunt Miłoszewski (Gniew), Małgorzata Sobieszczańska (Z ostatniej chwili), Marcin Wroński (Kwestja krwi)
prowadzenie: Irek Grin

Źródło: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/6344/26/
http://festiwal.portalkryminalny.pl/program/71-programi.html