Pióro Fredry 2015

Wrocławskie Targi Dobrych Książek już za kilka tygodni, bo ruszają już 3 grudnia i trwają do 6 grudnia. Już pierwszego dnia poznamy zwycięzcę konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”.

Jury pod przewodnictwem prof. Marcina Cieńskiego w UWr, w którym zasiadają także prof. Christos Mandzios (ASP), prof. Paweł Jarodzki (ASP), Michał Nogaś (3 program Polskiego Radia) i Maciej Orłoś (TVP i ambasador akcji Cała Polska Czyta Dzieciom) nominowało następujące książki::

 • Wydawnictwo Karakter
  Jan Knothe Sztuka budowania z ilustracjami Autora
  Za znakomity, przejrzysty przekaz historii ludzkiego opanowywania przestrzeni rysowanej przez architekta i rysownika niespiesznym rytmem kreski i narracji zawarty w książce skomponowanej tak, by warsztat edytorski ujawniał walory autorskiego opowiadania o architekturze i cywilizacji.
 • Media Rodzina
  Iwona Chmielewska W kieszonce
  Za pełną uroku i zaskakujących niespodzianek grę wyobraźni prowadzoną w dziecięcym świecie kreską, kolorem, rysunkiem uruchamiającą wrażliwość młodego czytelnika na otaczająca go rzeczywistość.
 • Wydawnictwo BOSZ
  Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie
  Za przywrócenie pamięci o ludziach w świecie, który tworzył enklawę obyczaju i cywilizacji, poprzez przemyślane edytorsko wydanie archiwalnych fotografii opatrzonych komentarzem etnograficznym i kulturoznawczym.
 • Wydawnictwo Czarne
  Andrzej Stasiuk Kucając
  Za harmonijne połączenie w słowie i obrazie niepokojącego doświadczenia innego widzenia rzeczywistości, odsłaniającego obecność zwierząt w świecie, który próbujemy sobie zawłaszczyć zapominając o naturze.
 • Wydawnictwo Tako
  Grażka Lange Warszawa
  Za oryginalną edytorsko i plastycznie koncepcję książki opowiadającej o Warszawie rysunkami Autorki i słowami autorów, którzy koncentrują uwagę na rzeczach, ludziach, opowieściach niewielkich, minionych, rozsypanych w czasie i przestrzeni.