Gdyby Wrocław był jak Teheran…

Już za chwilę Wrocław oficjalnie stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO. Gdzieś we wcześniejszych postach umieszczałam informację na temat imprez otwarcia.

Ale gdzie naszemu miastu do wspomnianej wyżej stolicy Iranu, tam jest 1200 księgarń a w całym państwie ok. 3 tys.

A na dodatek budują tam nową księgarnię, która przewyższy swoją powierzchnią nowojorską Barnes and Noble, która zajmuje powierzchnię 14 tysięcy metrów kwadratowych. Irańska księgarnia będzie miała 45 tysięcy metrów kwadratowych i stanowić będzie część kompleksu, który nazwano Teherańskim Ogrodem Książki. Będzie on miał 110 tysięcy metrów kwadratowych i oprócz sklepu z książkami pomieści również cztery aule, w których pracownicy naukowi poprowadzą zajęcia dla studentów, audytorium dla dzieci, gdzie przedstawiane będą sztuki na podstawie znanych dzieł literackich, parking na 5 tysięcy samochodów, część restauracyjną i plac zabaw dla najmłodszych. Dotychczas inwestycja pochłonęła już blisko 30 milionów euro.

najwieksza-ksiegarnia-iran-2

Tak we Wrocławiu buduje się tylko centra handlowe (Vroclavia będzie miała ok. 71 tys. m2, Galeria Dominikańska zajmuje 30 tys, m2) może i są tam księgarnie, ale nigdy tak duże i  z takim rozmachem tworzone. Ba, nawet nowa Biblioteka Uniwersytecka ma mniejszą powierzchnię (powierzchnia pomieszczeń budynku 37.652 m2, samej biblioteki 22.077 m2).

Wracając jeszcze do Teheranu, stolica kraju może poszczycić się 365 bibliotekami publicznymi. W ubiegłym roku 12 tysięcy wydawców opublikowało jakieś 72 tysiące tytułów mimo recesji i inflacji. W ciągu czterech lat ceny książek wzrosły sześciokrotnie, dalej jednak są na niższym poziomie niż w Polsce.

W Iranie jeden z sędziów proponuje skazanym jako resocjalizację zakup, przeczytanie i streszczenie 5 książek. Sędzia sprawdza poprawność wykonanego zadania a książki wędrują do więziennej biblioteki. Kara ta ma pozwolić na  uniknięcie nieodwracalnego wpływu, jaki pobyt w więzieniu wywiera na skazanych i ich rodziny.

I gdzie nam do Iranu …

Źródła:

http://booklips.pl/newsy/w-stolicy-iranu-powstaje-najwieksza-na-swiecie-ksiegarnia/

http://www.rp.pl/Swiat/309109889-Iranski-sedzia-skazuje-na-czytanie-ksiazek.html#ap-1