Dzień Pisma Ręcznego

Są takie kalendarze, które ujawniają różne niezwykłe święta, takie o których nawet byśmy nie pomyśleli. Bo kto by wymyślił, że dzisiaj, 23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego?  Ustanowione zostało przez The Writing Instrument Manufactures Association (WIMA), a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego.

Dlaczego właśnie tego dnia ? Jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hancock znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu.

Ręczne pisanie wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego. Sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia (wyniki badań dr Laury Dinehart z Florida International University pokazują, że przedszkolaki, które ćwiczą ręczne pisanie, w późniejszych latach lepiej radzą sobie z czytaniem i zadaniami matematycznymi). Uczy samokontroli i dyscypliny. Wspomaga i ćwiczy pamięć.

Inwokacja z "Pana Tadeusza"Inwokacja z rękopisu „Pana Tadeusza”

 

Pismo odręczne według definicji to pismo za pomocą przyrządów do pisania, takich jak długopis, ołówek lub pióro. Pismo odręczne odzwierciedla także nasz nastrój i sytuację w jakiej coś zapisujemy lub notujemy. Ponieważ styl pisma każdej osoby jest bardzo osobisty i unikalny może być użyty w studiach osobowości lub przy diagnozowaniu stanów chorobowych (patrz Grafologia.)

*https://ossolineum.pl/index.php/oryginal-rekopisu-pana-tadeusza-w-kamienicy-pod-zlotym-sloncem/