Co czytający robią lepiej?

Naukowcy z Uniwersytetu Kingston w Londynie przebadali 123 osoby pod kątem ulubionych form rozrywki. Okazało się, że ci czytający  więcej, zwłaszcza beletrystyki, wykazywali bardziej pozytywne zachowania społeczne,  ankietowani preferujący oglądanie telewizji mogli być uznani za mniej życzliwych, ponieważ częściej przejawiali zachowania antyspołeczne i nie potrafili równie dobrze wczuwać się w położenie drugich.

Ciekawostką jest, że umiejętności i zachowania interpersonalne miały związek z typem literatury najchętniej wybieranym. Wielbiciele romansów i dramatów okazywali drugim więcej empatii i rozumieli ich punkt widzenia, z kolei miłośnicy komedii najlepiej nawiązywali z drugimi kontakt.

Naukowcy zaznaczają, że ich badanie nie wyjaśnia związku przyczynowo-skutkowego. Nie wiadomo więc, czy czytanie czyni nas milszymi i bardziej empatycznymi, czy też osoby życzliwe i okazujące empatię mają większą skłonność do sięgania po fikcję literacką *.

Naukowcy z Francji i Finlandii badali czytających książki papierowe i e-booki. Wyniki  dowodzą, że osoby korzystające z czytników znacznie gorzej zapamiętują, w których miejscach czytanej historii miały miejsce poszczególne wydarzenia.*

Kolejne badania pokazały też, że że czytanie i pisanie, a także angażowanie się w inne aktywności stymulujące pracę mózgu może spowolnić zaburzenia funkcji poznawczych w późniejszym wieku, czyli, że będziemy sprawniejsi intelektualnie na starość *