Nowe tytuły na półkach

Zdaję sobie sprawę, że pisanie o nowościach w momencie, kiedy trzeba oddawać książki do biblioteki ociera się o okrucieństwo.

Wszak można poczekać do września, bądź upolować wybrany tytuł w bibliotece publicznej bądź, w ostateczności, kupić nawet. Będę jednak kontynuować …

Co nas bardziej uzależnia marihuana czy fistaszki? Dlaczego w stresie łatwiej zapadamy na przeróżne choroby? Na te i inne pytanie odpowiedź w najnowszej książce Jerzego Vetulaniego  „Bez ograniczeń”

Miłośnikom natury polecam dwie książki :

Sekrety roślin : przyroda uchyla listka tajemnicy

Na powierzchni Ziemi i do głębokości pół metra pod powierzchnią wody żyje od 350 tysięcy do 400 tysięcy gatunków grzybów, porostów, glonów i innych roślin. Ich sekrety są zadziwiające. Irys, na przykład, potrafi przestraszyć nawet… bizona. Zazdrosny koper włoski nie lubi sąsiedztwa innych gatunków – gdy tylko wyczuje intruza, wypuszcza substancje, które spowolnią jego rozwój. Kwiaty wydzwaniają godziny. Rośliny mówią, słuchają i wcale nie są unieruchomione w swoim podłożu. Porozumiewają się, wydając sygnały dźwiękowe pod ziemią, podobnie jak delfiny w morzu. Gdy do nich mówimy, rosną szybciej. I lubią dalekie podróże. Widliczka, zwana różą jerychońską, wprawiana w ruch podmuchem wiatru toczy się dziesiątki kilometrów, zanim zapuści korzenie.

Duchowe życie zwierząt

Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi?

Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń.

Podobnie jak w bestsellerowym „Sekretnym życiu drzew” Wohlleben przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Kochasz zwierzęta? Dzięki tej książce przekonasz się, że są ci bliższe, niż ci się zdawało.

Miłośnikom kryminałów klasycznych polecam „Morderstwo na plebanii” Agaty Christie, „Pan Lodowego Ogrodu” jest już kompletny.

O innych nowościach systematycznie informuje Wrocławski System Biblioteczny pokazując wpływy do biblioteki z ostatnich 90 dni.

Informacje o książkach ze strony bonito.pl