Zakazane lektury

Taki tytuł nosi nowa inicjatywa czytelnicza zapraszająca do zapoznania się z literaturą, której z różnych powodów nie ma i nie będzie w kanonie lektur.

Zacytuję samych organizatorów:

Szanowni Państwo,
już niedługo, zaraz po Świętach, poinformujemy, w jaki sposób będzie można wziąć udział w pierwszym wydarzeniu cyklu “Zakazane lektury”. Odbędzie się ono 14 kwietnia we wrocławskiej Hali Stulecia. Marcin Dorociński przeczyta fragmenty “Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego, a następnie lekcję poprowadzą Jacek Hugo-Bader, Michał Nogaś i Irek Grin.

Jednak w „Zakazanych lekturach” nie tylko zamierzamy upomnieć się o usuniętych autorów, lecz także chcemy Wam pokazać, jak skonstruowany jest nowy kanon i do czego to może doprowadzić. Dlatego dziś przedstawiamy następną część naszego przewodnika po nowej liście lektur.

Warto zadać sobie pytanie: co powodowało twórcami nowej podstawy programowej, że w lekturach, w miejsce utworów usuniętych, pojawiają się: „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią”, „Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu”, „Legenda o św. Aleksym”, „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, „Kazania sejmowe” i „Żywoty świętych” Piotra Skargi, wybór sielanek i liryki religijnej Franciszka Karpińskiego czy psalmy Wespazjana Kochowskiego, by wymienić tylko kilka z pokaźnej liczby 100 tekstów/autorów dodanych do kanonu? Te i kilkanaście jeszcze utworów z „nowej” listy były już wśród lektur w polskich szkołach. W 1921 roku. Przez niemal sto lat zdaniem twórców obecnej podstawy programowej w literaturze zmieniło się niewiele.

Nie rozstrzygając, czy narzucanie uczniom nadmiaru średniowiecznych i barokowych tekstów o proweniencji religijnej to właściwy kierunek edukacji, nie możemy nie zwrócić uwagi, iż najbardziej współczesny tekst na nowej liście pochodzi z 2001 roku, a wszystkie lektury z kanonu napisane po roku 1989 objętościowo nie dorównują nawet „Chłopom” Reymonta, których drugi tom dopisano właśnie do listy.

Porozmawiajmy o tym i o rzeczach najmocniej związanych z tymi zmianami – o kształtowaniu wrażliwości, wyobraźni i postaw młodych ludzi przez literaturę.

Zapraszamy na fb fanpage Zakazane lektury