Kalendarz imprez literackich

Warto zapamiętać a nawet wpisać do kalendarza następujące daty:

23 maja Zakazane Lektury

Tego dnia w kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu Arkadiusz Jakubik przeczyta fragmenty „Śledztwa” Stanisława Lema. O twórczości autora porozmawiają prof. Stanisław Bereś, Zygmunt Miłoszewski i Irek Grin. Informacje o bezpłatnych wejściówkach już niedługo na naszym profilu.

Stanisław Lem to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Jego powieści były tłumaczone na ponad czterdzieści języków i wielokrotnie ekranizowane. Doprawdy zadziwia nas decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej, by z listy lektur podstawowych usunąć „Solaris” oraz cofnąć rekomendację dla powieści Lema w spisie lektur obowiązujących na poziomie rozszerzonym. Wprawdzie w lekturach uzupełniających pojawia się „Wizja lokalna”, ale jeśli nauczyciel jej nie wybierze, to – pomijając fakt, iż „Wizja lokalna” nie jest reprezentatywna dla twórczości autora – polski uczeń może skończyć liceum, nie usłyszawszy nazwiska Stanisława Lema. Marginalizacja autora tej klasy jest zaskakująca tym bardziej, że był on jednym z niewielu reprezentantów literatury gatunkowej w polskim kanonie, a do niedawna jedynym z kręgu literatury science fiction. A zatem można było mieć nadzieję, że w sposób łatwiejszy dotrze do młodzieży niż na przykład Piotr Skarga i być może jakaś część uczniów od niego zacznie swą przygodę z literaturą. Bo że młodzież nie zacznie jej po lekturze Wespazjana Kochowskiego – to możemy Wam zagwarantować.

Jako że naszym partnerem w tej odsłonie „Zakazanych lektur” jest Międzynarodowy Festiwal Kryminału, przeczytamy „Śledztwo”, jedną z dwóch powieści kryminalnych Stanisława Lema (nie licząc „Sknoconego kryminału”), chcąc w ten sposób dodatkowo zwrócić uwagę na brak znakomitej współczesnej literatury gatunkowej na polskiej liście lektur.

23-27 maja  15 edycja Międzynarodowy Festiwal Kryminalny

Wszystkich fanów kryminału i sensacji zapraszamy na festiwal. Odbędzie się wówczas mnóstwo kryminalnych dyskusji, wykładów i spotkań z pisarzami, ale w programie nie zabraknie również niespodzianek. Jedną z nich jest obecność Borysa Akunina. 26 maja wystąp on w podwójnej roli: spotka się tu z czytelnikami i – jako laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru z 2005 roku – wręczy statuetkę tegorocznemu laureatowi tej nagrody.

 

9 czerwca Europejska Noc Literatury

„Tegoroczna Europejska Noc Literatury we Wrocławiu pokaże różne oblicza obcego i obcości. Samotność wewnątrz dużej ortodoksyjnej wspólnoty. Bycie na oucie w blisko czterdziestomilionowym kraju. Ucieczkę przed zemstą fundamentalistów. Nieprzystawanie do konserwatywnych, ogólnie przyjętych norm z racji pochodzenia lub orientacji seksualnej. Bycie częścią grupy skazanej na zniknięcie. Niezgodę na prześladowanie ze względu na inny odcień skóry.” – Michał Nogaś, kurator Europejskiej Nocy Literatury.