Spotkania autorskie, Zakazane Lektury

Jesień obfituje w literackie wydarzenia.  Kilka już miało miejsce, ale kilka przed nami.

Jednym z nich jest spotkanie z okazji Dnia Życzliwościks. Adamem Bonieckim w Sali Wielkie Starego Ratusza we Wrocławiu  w godz. 17:30 – 19:00. Organizatorami są Miasto Wrocław i Uniwersytet SWPS. Będzie to rozmowa o potrzebie wzajemnego szacunku i życzliwości – tak potrzebnych w dzisiejszych czasach.

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc ograniczona: https://www.swps.pl/wroclaw/aktualnosci/18472-zyczliwosc-podaj-dalej-dzien-zyczliwosci-2018

„Czy możliwe jest porozumienie bez życzliwości i dialogu? Jak odnaleźć drogę do wzajemnego zrozumienia, gdy wydaje się to trudne lub nawet nierealne? Czy możliwy jest, dialog bez życzliwości wobec ludzi, z którymi i wśród których żyjemy? Czy życzliwość jest (a może powinna być) naszym obowiązkiem? I czy można się jej nauczyć? O tym wszystkim porozmawiamy z ks. Adamem Bonieckim – wyjątkową postacią i czułym obserwatorem polskiego społeczeństwa. Spotkanie poprowadzi Rafał Węgrzyn, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.”

30 listopada zaś w Klubie Proza czeka was na spotkanie z Marcinem Wichą, autorem obsypanej nagrodami książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Wydawnictwo Karakter).

Józef Hen –  spotkanie autorskie w klubie Proza 4 grudnia 2018 o 18:00 – 19:30. Józef Hen, wybitnym pisarz i reportażysta żydowskiego pochodzenia, a także reżyser, scenarzysta i publicysta, autor kilkudziesięciu dzieł literackich.

źródło

Wracamy też do Zakazanych Lektur. 

6 grudnia Agata Buzek i Jacek Braciak przeczytają fragmenty „Dybuka” Szymona An-skiego, a o literaturze mniejszości narodowych i etnicznych (a właściwie jej braku) na polskiej liście lektur szkolnych porozmawiają Olga Tokarczuk, Mikołaj Grynberg i Irek Grin?

Do tej pory lekcje w ramach „Zakazanych lektur” skupiały się na jednym autorze, usuniętym z nowej listy lektur szkolnych lub na niej zmarginalizowanym. Czytaliśmy Kapuścińskiego, Lema, Gombrowicza i Conrada. Teraz jednak musimy porozmawiać o zjawisku. Kiedy jakiś czas temu Irek Grin opowiadał o naszym projekcie w radiu Tok FM, Hanna Krall zapytała po audycji: czy to prawda, że w nowym kanonie o żydowskim świecie opowiada teraz utrwalający stereotypy Sienkiewicz, a później tematyka ta wraca w szkołach dopiero w moim „Zdążyć przed panem Bogiem”? Odpowiedź brzmi: tak.

Nowa lista lektur została skonstruowana w taki sposób, że postaci Żydów polskich pojawiają się epizodycznie w lekturach z końca XIX i początku XX wieku, a następnie dopiero w opowieści o świecie bez Żydów, reprezentowanej przez wybitny reportaż Hanny Krall. W istocie zniknęły z listy cały międzywojenny świat i kultura naszych żydowskich sąsiadów. Współczesny polski uczeń nie ma szans, by dowiedzieć się czegoś ważnego o ponad trzech milionach żydowskich obywateli II Rzeczpospolitej, ich życiu, sztuce, języku, wpływie na ówczesną Polskę. Niewiele nawet dowie się o ich śmierci. O śmierci niemal całego narodu.

Z lektur licealnych na poziomie zarówno podstawowym, jak i rozszerzonym usunięto powieści noblisty Izaaka Bashevisa Singera (na podstawowym obowiązkowy był „Sztukmistrz z Lublina”). Prozę najwybitniejszego polskiego pisarza pochodzenia żydowskiego, Brunona Schulza, przeniesiono z poziomu podstawowego do rozszerzonego (znacząco ograniczając tym samym dostęp do niej), z zakresu podstawowego usunięto opowiadania Irit Amiel – pozbawiając polskiego ucznia ostatniego głosu bezpośredniego świadka Zagłady. „Austerię” Juliana Stryjkowskiego przesunięto z podstawy do lektur uzupełniających rozszerzenie (to tak, jakby całkiem ją wykreślić). Pozbyto się rozdrapującego rany Henryka Grynberga.

Postanowiliśmy więc w najbliższym czytaniu i lekcji przypomnieć o wielkiej żydowskiej literaturze. Naszym przewodnikiem po niej będzie jeden z najbardziej fundamentalnych tekstów dramatycznych, napisany w języku jidysz, wciąż z powodzeniem wystawiany na scenach „Dybuk” Szymona An-skiego. Opowieść o złych duchach, wiecznej miłości i nieistniejącym już świecie.

Wejście na czytanie zapewnia, jak zwykle, bezpłatna wejściówka, link do pobrania której pojawi się za kilka dni. Prosimy pamiętać, że jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki.

Wejściówka obejmuje wstęp na obie części wydarzenia – zarówno lekcję, jak i czytanie.