Książka na receptę

O walorach książek i czytania dużo już napisano i dużo powiedziano. Bibliotekarze, księgarze, autorzy i wydawcy mówią jednym głosem: CZYTAJ! Do tego chóru dołączyli teraz także lekarze.

Akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces”, to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania.

Akcja wzorowana jest na podobnych działaniach  w Stanach Zjednoczonych. 30 lat temu pediatrzy z Boston Medical Center zaczęli przepisywać na receptach, zamiast leków, czytanie. Po kilku latach wyniki rozwojowe dzieci pod taką opieką wzrosły ponad średnią . Tym samym, udowodniono, że codzienne czytanie dzieciom przynosi wymierne efekty. Dla rodziców lekarz neonatolog, pediatra czy położna to bardzo ważne autorytety. Ich zalecenie jest skuteczniejsze niż inne formy przekonywania.

Wyniki badań klinicznych sugerują, że dzieci, których rodzice przestrzegali takiego zalecenia lekarskiego:

– mają większe bierne i czynne kompetencje językowe – szybszy rozwój językowy
– większą zdolność skupienia uwagi – szybciej osiągają gotowość szkolną
– rzadziej wykazują nadreaktywność i agresję – przekonuje dr n. med.
Jacek Mrukowicz, redaktor naczelny Medycyny Praktycznej.

Ponadto, udowodniono, że dzieci, którym rodzice czytali codziennie, są bardziej stabilne emocjonalnie i mają większe kompetencje społeczne. Są mniej agresywne i rzadziej depresyjne.

Akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces” w pierwszym roku działania obejmie 120 przychodni, czyli przekaz o potrzebie czytania od pierwszych dni życia dotrze do 60 000 rodzin.

Partnerem merytorycznym akcji jest dwumiesięcznik Medycyna praktyczna, najbardziej renomowane polskie wydawnictwo medyczne.

„Książka na receptę. Recepta na sukces” jest pierwszą akcją upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, NFZ i we współpracy z Medycyną praktyczną.
Akcję wspierają też organizacje zagraniczne, które z sukcesami zrealizowały podobne projekty w swoich krajach: Reach Out and Read z USA, Booktrust z UK oraz Stiftung Lesen z Niemiec; oraz polskie – Cała Polska czyta dzieciom i Zaczytani.org

www.ksiazkanarecepte.pl,

https://www.facebook.com/akcjaksiazkanarecepte/