Biblioteka – miejsce …

Coraz częściej biblioteka nie jest tylko miejscem gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów. Jest miejscem spotkań autorów z czytelnikami, przeróżnych warsztatów, spotkań różnych grup mieszkańców, gier a także  – drzemek. Tak, drzemek!

Studenci z Edynburga zażądali  od uczelni i  biblioteki stworzenia warunków  do spania i odpoczynku.  Pojawił się pomysł kapsuł do spania.

 

W styczniu 2016 roku w British Columbia Institute of Technology wprowadzono tzw. nap room, czyli pokoje drzemki dla studentów. Wyciszone pomieszczenie wyposażono w materace i poduszki. Młodzi mogą rezerwować miejsca za pomocą formularza dostępnego online na okres do 40 minut. W regulaminie zaznaczono, że materace przeznaczone są tylko dla jednej osoby i każdy musi po sobie posprzątać.

Po sukcesie nap room kilka miesięcy później w bibliotecznej wypożyczalni oddano do użytku dwie kapsuły do dyspozycji tylko dla studentów. Rozwiązanie jest dobre dla osób dojeżdżających i długo przebywających w bibliotece, ale sprawdza się także w natłoku sesji egzaminacyjnej.