Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

Międzynarodowy Tydzień E-książki (ang. Read an E-Book Week) promuje e-czytanie od 2004 r. Został on zainicjowany  przez Ritę Toews, pochodzącą z Kanady  autorkę książek dla dzieci. W 2019 przypada na 3-9 marca.

*zdjęcie ze strony https://swiatczytnikow.pl/o-co-chodzi/czytniki-ebookow-i-e-papier-co-to-jest/

Książki elektroniczne cieszą się coraz większą popularnością, w 2017 r. rynek e-booków w Polsce wart był 100 mln zł i stanowił ok. 5% wartości całego rynku książki.

Najlepszą wiadomością dla czytelników e-booków w Polsce jest wprowadzenie niższego VAT-u, które nastąpi 1 kwietnia br. Aktualnie sprzedaż książek elektronicznych traktowana jest jak usługa (udostępnienie pliku) i dlatego płacimy za nie 23% podatek VAT. Tymczasem za każdy egzemplarz drukowanej książki płacimy tylko 5%. W konsekwencji zrównania stawek VAT e-booków i klasycznych książek te pierwsze wkrótce będą tańsze.

Zalety:
 1. E-książki są „lekkie” i nie zajmują miejsca na półkach ważą tyle co urządzenie, na którym je czytamy, czyli w przypadku czytników książek elektronicznych ok. 200-300 gramów.
 2. Czytniki e-booków mają nieduże rozmiary, co sprawia, że z łatwością mogą się zmieścić w torebce a nawet w kieszeni ubrania.
 3. Na czytniku może być zapisanych nawet kilkaset tytułów, które bez problemu można zabrać w podróż.
 4. E-booki są dostępne w księgarniach internetowych 24 h/na dobę. W dowolnej chwili można je kupić i od razu po zakupie zacząć czytać! Bądź skorzystać z serwisów takich jak Legimi,  gdzie po opłaceniu abonamentu zyskuje się dostęp do niezliczonej bazy tytułów.
 5. Niektóre książki elektroniczne można pobrać legalnie za darmo np. w serwisach Wolne Lektury i Projekt Gutenberg
 6. Ponieważ dopuszczalne jest tworzenie kopii na użytek własny, poza czytnikiem można czytać e-booka na telefonie i komputerze.
 7. E-książki można „przeszukiwać”. Dzięki wyszukiwarce można łatwo odnaleźć interesujący fragment tekstu.
 8. Czytanie e-booków jest dyskretne, gdyż urządzenia nie pokazują innym co czytamy, co może być istotne w przypadku krępujących tytułów.
 9. Czytniki e-książek mają wbudowane różne funkcjonalności, które znacząco wpływają na komfort czytania (regulacja wielkości czcionki, regulowane podświetlenie, regulowana temperatura barw) co może być szczególnie istotne dla osób słabowidzących lub mających kłopoty ze wzrokiem.

Wady:

 1. Nie pachną jak tradycyjne książki (znam wielu amatorów zapachu nowych książek, o książkach artystycznych nie wspomnę).
 2. Mają uboższą formę edytorską.
 3. Nie wszystkie tytuły są dostępne w formie elektronicznej.
 4. Potrzebują zasilania. Jeśli wyczerpie się bateria, a nie ma możliwości naładowania urządzenia, to możemy zapomnieć o czytaniu.

Lista serwisów e-booków:

 

Czytajmy książki elektroniczne !!!