Nobel 2020

Wczoraj w Prozie odbyła się dyskusja nad kandydatami do literackiej Nagrody Nobla, ogłoszone dzisiaj nazwisko laureata nie było jednak nawet w pierwszej piątce typowanych autorów.

Nagrodę otrzymała Amerykanka Louise Glück za „niepowtarzalny poetycki głos, który swym surowym pięknem czyni ludzką egzystencję uniwersalną”. Glück ma już na koncie Pulitzera i National Book Award. W swojej twórczości nawiązuje do mitologii greckiej i rzymskiej, jest znana z precyzji i pomijania przymiotników. Jak wyjaśniał w laudacji Anders Olsson ze Szwedzkiej Akademii, głos Louise Glück jest bezkompromisowy, a w jej dziełach „komizm łączy się z kąśliwym dowcipem” *

W Polsce twórczość Louise Glück nie jest szczególnie znana. Dwa jej utwory ( Lamentacje ; Matce) ukazały się w 1996 r. w czasopiśmie literacko społecznym Fraza i kilka wierszy w tomie ” Dzikie brzoskwinie” wyborze (dokonanym przez Julię Hartwig) wierszy amerykańskich poetek, który ukazał się w 2003 r. nakładem wydawnictwa „Sic”.

Zapraszam dzisiaj do Prozy lub na profil Bruno Schulz.Festiwal na stream. O decyzji Akademii Szwedzkiej dziś w studiu noblowskim porozmawiają Inga Iwasiów, Justyna Sobolewska, Michał Nogaś oraz Michał Rusinek. Zapraszamy do PROZA na 20.30.