O książkach i księgarniach

Bohaterowie filmu „Księgarnie Nowego Jorku” (The Booksellers) z 2019 r. dowodzą, że z książek niełatwo się utrzymać. Wspominają księgarnie i antykwariaty (bo to bardziej antykwariusze niż księgarze), które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu latach zniknęły z ulic NY i ubolewają nad spadkiem czytelnictwa i zainteresowania książkami (tak, tam też), także tymi specjalnymi, pierwszymi wydaniami, egzemplarzami z notatkami znanych ludzi albo sygnowanymi przez nich.

Ale nadal jest kilka tytułów, które, przynajmniej u niektórych, wywołują rumieniec na twarzy i szybsze tętno, ewentualnie chłodne zainteresowanie.

Wśród nich znajdują się oczywiście dzieła Wiliama Szekspira a konkretnie:

Pierwsze Folio, czyli Komedie, kroniki i tragedie pana Williama Szekspira

Księga zawiera trzydzieści sześć sztuk Shakespeare’a, w tym dwadzieścia, które do dziś zachowały się tylko w tym zbiorze. Pierwsze Folio zostało wydane w 1623 roku, siedem lat po śmierci artysty. Za skompletowanie dzieł odpowiadają przyjaciele dramatopisarza John Heminges i Henry Condell, drukiem zajęli się natomiast William Jaggard i Edward Blount. Uważa się, że wyprodukowano w sumie około tysiąca egzemplarzy, z których przetrwało nieco ponad dwieście. Najdroższy egzemplarz sprzedano w 2001 roku za 6,1 miliona dolarów.

Kodeks Leicester Leonarda da Vinci

Powstał na początku XVI wieku, a jego autorem jest Leonardo da Vinci. Kodeks to siedemdziesiąt dwie strony notatek i rysunków renesansowego artysty, filozofa i odkrywcy. Jego treść jest raczej luźno ze sobą związana – całość przybrała formę szeregu przemyśleń i pomysłów dotyczących przeróżnych tematów. Można na przykład przeczytać proponowane przez da Vinci wytłumaczenie występowania morskich skamieniałości w górach, poznać jego odpowiedź na pytanie, jak działa mechanizm świecenia Księżyca czy zagłębić się w dywagacjach na temat konstrukcji mostów, obserwacji prądów rzecznych i wiążącej się z nimi erozji. Kodeks został zakupiony w 1994 roku przez Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów.

Jak dotąd najdroższą okazała się

Księga Mormona

To jedna z najważniejszych świętych ksiąg kilku mormońskich odłamów. Przez wiernych jest stawiana na równi zaraz obok Biblii. Powstała w 1830 roku i jest tłumaczeniem starożytnych egipskich tabliczek odnalezionych przez Josepha Smitha, założyciela i przywódcy Świętych w Dniach Ostatnich. W 2017 roku padł rekord, jeśli chodzi o najwyższą cenę książki. Księga Mormona wróciła wtedy na łono kościoła za 35 milionów dolarów

A w Polsce?

No cóż, najcenniejszym naszym zabytkiem jest z pewnością Biblia Gutenberga, zwana także Biblią Czterdziestodwuwierszową lub Biblią Mazarina. Książka ta znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i nikt nie chce jej sprzedawać, mimo, że jest jedną z 48 egzemplarzy tej najcenniejszej książki świata (z czego tylko 20 kompletnych. Najwięcej w USA – 14).

Źródła: