Stanisław Lem – kolejny patron 2021 roku

Setna rocznica urodzin Stanisława Lema

Na początek kilka dat:

12 IX 1921 urodził się we Lwowie

1946 osiadł na stałe w Krakowie

1957 opublikował Dialogi oraz pierwszą część Dzienników gwiazdowych

1961 powieści: Solaris, Powrót z gwiazd, zbiór opowiadań Księga robotów

1964 zbiór opowiadań Bajki robotów, esej Summa technologiae

1965 zbiór opowiadań Cyberiada

1968 Opowieści o pilocie Pirxie, powieść Głos Pana, rozprawa Filozofia przypadku

1982–1988 mieszkał w Berlinie, a następnie w Wiedniu

1987 powieści Fiasko, Pokój na Ziemi

27 III 2006 zmarł w Krakowie

Na 5 lutego zapowiedziano premierę filmu „Pokój” na podstawie opowiadania Stanisława Lema „Podróż VII” z „Dzienników gwiazdowych”.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Krzysztof Jankowski, znany z takich produkcji jak “Kemping” i „Odwyk”. W rolach głównych występują: Wojciech Solarz, Kamila Kamińska, Paweł Ciołkosz, Jacek Różański, Grzegorz Woś.

Jest rok 2055. Znany kosmonauta Ijon Tichy ma wygłosić w Parlamencie Pansłowiańskim przemówienie przeciwne wprowadzeniu PRL – Pozaziemskich Regulacji Ludzkich. Przedstawiciele partii rządzącej, jak i samego rządu, starają się nie dopuścić do tego wystąpienia. Ijon zostaje podstępnie uwięziony w swoim pokoju hotelowym, gdzie zostaje poddany testom najnowszej broni powodującej multiplikację jego postaci. Zamiast szukać wyjścia pułapki Ijon kłóci się sam ze sobą i nie może dojść do porozumienia z kolejnymi swoimi wcieleniami, co prowadzi do coraz bardziej absurdalnych zdarzeń…

„Jestem przekonany, iż mimo, że akcja umiejscowiona jest w przyszłości to jest bardzo aktualna. Pokazuje pewien typ naszej polskiej świadomości, specyficznego charakteru. Film jest nie tylko wspaniałą satyrą Lema na nasze polskie przywary: zaściankowość mimo pozornej „światowości”, jak też kłótliwość, która prowadzi do niemożności osiągnięcia porozumienia. Satyrą tym bardziej ostrą, iż ograniczoną do jednej i tej samej postaci – naszego bohatera Ijona – który sam sobie nie ufa, który sam z sobą się kłóci, zawiązuje sojusze i je łamie. Ale odnajdziemy tu także nasze najlepsze cechy: otwartość, poszukiwanie przygód i głód podróżowania jak również kreatywność w pokonywaniu przeciwności” – powiedział Krzysztof Jankowski, reżyser i scenarzysta.

Film będzie można zobaczyć na dwóch platformach vod: PlayKraków oraz EgoMovies. Cena biletu: 5 zł.

Patronat nad filmem sprawuje Wydawnictwo Literackie.

Partnerem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

O Stanisławie Lemie i innych patronach tego roku pisać będziemy wielokrotnie.

Sprawdź, jakie tytuły Lema są dostępne w bibliotece

Zapraszamy też na oficjalną stronę Stanisława Lema https://lem.pl/