Dzień Czekolady

Jako że 12 kwietnia oznaczono Dniem Czekolady, to proponujemy nie zawsze słodką literaturę.

Oczywiście na pierwszym miejscu musi być Joanne Harris i jej „Czekolada”, czyli opowieść o odwadze bycia sobą, często wbrew środowisku i pokusie zawartej w przetworzonych ziarnach kakaowca .

Tu okładka filmowa, film też polecamy.

Dla młodszych czytelników sugerujemy już dwa zbiory opowiadań „Gorzka czekolada”. Wśród autorów : Paweł Beręsewicz, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Majgier, Kazimierz Szymeczko, Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz.

Każde opowiadanie podejmuje inny temat: emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze, braku akceptacji dla odmienności i o odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia przypadkowych osób.

Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet żyją, bo przecież najciekawsze historie pisze samo życie… I każda z tych historii może być wyimkiem z czyjejś codzienności.

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami z psychologami – Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Rozmowy te przeprowadziła Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują emocje, które wpływają na zachowania bohaterów oraz ich postawy życiowe; podsuwają odpowiednie lektury i udzielają porad młodym czytelnikom – nie wprost – raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.

Nie można pominąć książki Dahla Roalda ” Charlie i fabryka czekolady”, która różnież doczekała się ekranizacji.

Kolejnym tytułem młodzieżowym jest „Czekolada z chilli” Joanny Jagiełło. To opowieść o Lince i jej rodzinie, w której jest pełno tajemnic i niedopowiedzeń. W dodatku Linka idzie do liceum i po wakacjach musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nowej klasie. Nie jest łatwo, szczególnie, że jej chłopak wyjechał do Londynu.
Czy uda jej się znaleźć pracę i zarobić na czesne w szkole marzeń? Czy związek z Adrianem przetrwa? Związek, który nie zawsze smakuje jak czekolada mleczna. Częściej ma smak czekolady z chilli..

Smacznego i miłej lektury