Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

Zwany też jest Międzynarodowym Dniem Alfabetyzacji (ang. International Literacy Day) – obchodzony jest corocznie 8 września przez państwa ONZ w ramach programów walki z analfabetyzmem. Święto to powstało w 1966 r. jako efekt prac Kongresu Kongresu Ministrów Edukacji w Teheranie w 1965 i decyzji Konferencji Generalnej UNESCO w 1966. Tego dnia skupiamy się nie tylko na braku umiejętności czytania i pisania, ale także na analfabetyzmie funkcjonalnym, czyli braku umiejętności poprawnego pisania, czytania ze zrozumieniem i prawidłowego dokonywania prostych obliczeń, rzadziej także do umiejętności obsługi współczesnych technologii, przede wszystkim technologii informacyjnych, niezależnie od posiadania wiedzy na ich temat.

Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że ok. 40 procent dorosłych „miało problem z przeczytaniem ze zrozumieniem ciągłego tekstu”- mówi prof. Małgorzata Żytko z wydziału pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Badania przeprowadzone pod koniec lat 90. ubiegłego wieku wykazały, że trudności w opanowaniu umiejętności czytania i pisania dotyczą dużej grupy obywateli państw Europy Zachodniej. Coraz mniej osób czyta, w szkołach coraz rzadziej pisze się długie wypracowania, przyzwyczajamy się do tweetowych tekstów i tabloidowych newsów.

Od kilku lat 8 września w wielu miastach można poruszać się komunikacją miejską za darmo pod warunkiem okazania książki papierowej lub czytnika e-book.

Przeczytaj także : https://dzieje.pl/aktualnosci/70-lat-temu-wladze-polski-ludowej-oglosily-ustawe-o-walce-z-analfabetyzmem

oraz https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/nie-rozumiemy-instrukcji-ulotek-i-umow-czy-w-polsce-odradza-sie-analfabetyzm