O książkach, czytaniu i …

Jak czytanie wpływa na nasz mózg

https://www.focus.pl/artykul/czytam-wiec-mysle-inaczej

——————————————————————–

Pisanie i jego pozytywny wpływ na rozwój

https://www.focus.pl/artykul/czy-dzisiaj-gdy-slowo-pisane-zostalo-praktycznie-wyparte-przez-drukowane-w-ogole-warto-uczyc-sie-pisac-recznie

————————————————————————

https://biteable.com/watch/biblioteka-2584079?fbclid=IwAR1dE7UM8Un7oj7cB_pRf6RRhXQnD

W 2017 o czytaniu  i książkach badania Biblioteki Narodowej mówią tak.

Jest odrobinę lepiej, ale czy to poprawa czy ” błąd statystyczny” okaże się za rok.

————————————————————————————

Czytelnictwo w 2015

Najważniejsze obserwacje:

  • W 2015 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 37% badanych.
  • Podobnie jak w poprzednich latach zmienną najsilniej determinującą czytanie książek było wykształcenie – im wyższe, tym wyższy odsetek czytelników.
  • Czytelnictwo jest także wyższe wśród kobiet niż wśród mężczyzn.
  • w 2015 roku stwierdzono środowiskowe uwarunkowania czytania: czytelnicy wychowują się i obracają przede wszystkim wśród innych czytelników.
  • Najważniejszym powodem korzystania z bibliotek publicznych jest dostęp do książek, które w inny sposób byłyby trudne do zdobycia, w dalszej kolejności liczy się pomoc bibliotekarza, atmosfera biblioteki jako miejsca oraz fakt, że organizowane w niej wydarzenia i aktywności są nieodpłatne.

 

Click to access 1457976203.pdf

———————————————————————-

 

Jakiś czas temu Główny Urząd Statystyczny opublikował raport Kultura w 2012 r.

 

Click to access KTS_kultura_w_2012.pdf

Wynika z niego, iż przeciętny Polak wydaje rocznie na książki i inne wydawnictwa (bez podręczników szkolnych) zaledwie 19,44 złotego, co stanowi 4,5% wszystkich wydatków, jakie ponosi na kulturę. Tak oto literatura po raz kolejny znalazła się na szarym końcu za telewizją, Internetem, biletami wstępu do kin i teatrów, a nawet gazetami i czasopismami.

Nie ubywa, ale też nie przybywa w sposób znaczący użytkowników bibliotek publicznych, choć wydatki na te rosną systematycznie.

 

Click to access 1395236769.pdf

Wobec tego rząd uruchamia  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2012-2020, na który przeznacza miliard złotych. W programie tym niestety nie ma ani słowa (o deklaracjach finansowych nie wspominam) o bibliotekach szkolnych, a szkoda.